Jak działają rekuperatory z ruchomym wypełnieniem?

Rekuperatory, a więc wymienniki ciepła służące do odzyskiwania energii już raz zużytej stają się coraz popularniejsze. Najczęściej są stosowane w instalacjach wentylacyjnych, ale można je spotkać także tam, gdzie nikt by się ich nie spodziewał, a więc w chłodziarkach i zmywarkach. Tam również służą do wymiany ciepła i odzyskiwania z niego energii.

Rekuperatory mogą mieć różną konstrukcję. Wyróżniamy między innymi wymienniki płytowe, wymienniki z czynnikiem pośrednim czy wymienniki z ruchomym wypełnieniem. Te ostatnie składają się z wirnika, śluzy i obudowy. Zmieniają one styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym. Wirnik ma wypełnienie akumulacyjne i jest napędzany silnikiem elektrycznym. Przekazywanie ciepła odbywa się dzięki temu, że wirnik się obraca.

Niestety mimo sporej ilości zalet, tego typu rekuperatory nie są powszechnie stosowane. Wiąże się to z koniecznością instalowania silników elektrycznych, często o dużej mocy, które napędzają wirnik. Ponadto mogą wystąpić problemy z uszczelnieniem pomiędzy obudową a wirnikiem, co sprawia, że może przez nie uciekać powietrze. A to może powodować niepotrzebne straty ciepła i znacząco obniżać sprawność rekuperatora.

1

Emerytura niezwykle ważnym pojęciem dla każdej osoby czynnej zawodowo

Co wiadomo emeryturze?Chyba żadnemu człowiekowi nie powinno się tłumaczyć, że emerytura jest okresem w życiu, podczas którego będziemy się mieli możliwość radować z kasy odkładanych ...

Salonik pielęgnacyjny i fryzjer: warkoczyki, przedłużanie włosów i inne usługi.

Pielęgnacja włosówWłosy jak również ich charakter - stosowny do ich predyspozycji i dobrany tak, by podkreślił nasze atuty - jak chociażby wyjątkowe rysy twarzy lub pięknie "obrysowane"

Rekuperatory- realne korzyści z ich posiadania.

Rekuperatory, czyli urządzenia pozwalające na odzyskiwanie ciepła i wentylację, to urządzenia, które mają naprawdę wiele zalet. Dlaczego warto w nie zainwestować? Pierwszym plusem jest ...

Jak działają rekuperatory z ruchomym wypełnieniem?